Remont łazienki kojarzy się z dość skomplikowanym procesem. Fakt – to pomieszczenie, w którym trzeba bardzo dobrze wszystko zaplanować i dokładnie wykonać wszystkie prace oraz połączyć funkcjonalność z estetyką. Sprawdź, jak się do tego przygotować, jak zaplanować budżet na remont łazienki, jak wybrać dobre materiały, gdzie szukać oszczędności i o czym warto pamiętać.
TEN TEKST PRZECZYTASZ W 4 MINUTY
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przeprowadzić remont łazienki
Jak zaplanować wykończenie łazienki - etapy prac
Jak dobrać materiały do wykończenia łazienki
Wykończenie łazienki - o czym pamiętać
Ile kosztuje remont łazienki
Jak taniej wykończyć łazienkę
Co może Cię zaskoczyć podczas remontu łazienki
Pierwszym krokiem jest dobre zaplanowanie remontu lub wykończenia łazienki. Zacznij od określenia, jak ma wyglądać w nowym wydaniu – wybierz styl i kolory, zdecyduj czy chcesz mieć w niej wannę, wannę z parawanem nawannowym, tylko prysznic, a może wannę i prysznic?
Gdy już to wiesz, czas na pomiary i ustalenie budżetu. Dokładnie zmierz długość, szerokość i wysokość pomieszczenia, drzwi i okno, wnęki, filary, ścianki oraz umiejscowienie przyłączy, odpływów i kontaktów. To będzie potrzebne do rozplanowania poszczególnych elementów, ustalenia wielkości urządzeń sanitarnych, armatury i mebli oraz policzenia ilości potrzebnych materiałów. Będziesz też wiedzieć, czy Twoje pomysły na nową aranżację łazienki wymagają wykonania przesunięć wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych albo innych zmian, np. przesunięcie ścianki.
Następnie zorientuj się, ile będzie kosztował remont łazienki. Pamiętaj, że to nie tylko koszt robocizny, materiałów wykończeniowych, urządzeń sanitarnych, armatury i mebli. To także niezbędne akcesoria – lustro, uchwyty na ręczniki, dozowniki czy pojemniki do przechowywania. Dlatego uwzględnij je w swoim budżecie. Jeśli łazienka nie jest w stanie deweloperskim, to musisz wziąć pod uwagę także demontaż starych elementów – kafli, armatury i mebli oraz koszt wynajmu kontenera na odpady budowlane. Na koniec do budżetu dolicz jeszcze ok. 10-15% na niespodziewane wydatki, które mogą wyjść w trakcie prac – zwłaszcza w starszej łazience.
NASZA WSKAZÓWKA: remont łazienki ma wystarczyć przynajmniej na kilka lat, dlatego warto sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. To najlepszy moment, by je wymienić.
Masz już ustalony budżet i wiesz, jak chcesz zaaranżować łazienkę. Nadszedł czas na wybór ekipy remontowej (o tym jak wybrać dobrą ekipę i na co zwrócić uwagę przeczytasz tu) i dobre rozplanowanie wszystkich prac. Aby Ci to ułatwić przygotowaliśmy listę poszczególnych etapów wykończenia łazienki:
Sprawdź nasze opcje wykończeń mieszkań i domów - już od 1250 zł/m2
Kupując materiały wykończeniowe do łazienki (wylewki, płytki, farby, kleje, fugi, silikon oraz elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej) warto postawić na jakość, by służyły jak najdłużej. Dobieraj materiały przeznaczone do łazienek, czyli odporne na działanie wilgoci.
Większość z nas decyduje się na położenie kafli – zwłaszcza, że ich wybór jest ogromny i łatwo dobrać takie, które się nam podobają albo pasują do naszych możliwości finansowych. O czym pamiętać wybierając płytki do łazienki? Oprócz walorów estetycznych, koniecznie sprawdź ich odporność na wilgoć, ścieranie i zarysowania. Na podłogę wybierz płytki antypoślizgowe. Do wyboru masz też różne wielkości kafli – w przypadku małej mozaiki, jak i płytek wielkoformatowych, ich położenie wymaga wprawy i doświadczenia, również cena za położenie kafli różni się w zależności od formatu. Wybierając płytki imitujące drewno lub kamień (np. marmur z widocznymi żyłkami) fachowiec powinien odpowiednio je dopasować i ułożyć tak, by efekt był naturalny i estetyczny. Do tego dobierz odpowiednie zaprawy klejowe i fugi, dedykowane do warunków jakie panują w łazience.
Co wybrać zamiast płytek do łazienki? Jeśli szukasz innego rozwiązania, do wyboru masz jeszcze na przykład wodoodporne farby łazienkowe, wodoodporne panele czy wodoodporne tapety.
NASZA WSKAZÓWKA: do łazienek polecamy fugę epoksydową, która jest bardziej odporna na działanie wilgoci i zanieczyszczenia niż fuga cementowa. Jest trwalsza i bardziej wytrzymała oraz odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli w Twojej łazience ma znaleźć się prysznic ustal, jaki ma mieć brodzik (niski czy wysoki) albo czy ma być bezbrodzikowy z odpływem liniowym. Pomyśl też, jaki kształt ma mieć kabina prysznicowa oraz jakie ma mieć drzwi – przesuwne, uchylne czy walk-in. Tu też pamiętaj, żeby wszystko dokładnie zmierzyć.
Kolejną ważną kwestią w doborze materiałów są oprawy oświetleniowe i gniazdka, które powinny być przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń (szukaj na nich oznaczeń IP44 i wyższych).
Po pierwsze, dobrze wymierz całą przestrzeń - tu każdy centymetr jest ważny, by wszystko idealnie dopasować do instalacji i odpływów.
Bardzo ważnym elementem remontu każdej łazienki jest położenie hydroizolacji, która zabezpiecza ściany i podłogę przed przenikaniem wody, a tym samym przed powstawaniem pleśni, zacieków i innych problemów z tym związanych. Nie pomijaj tego podczas wykańczania swojej łazienki.
Nie zapomnij o zaplanowaniu miejsc do przechowywania kosmetyków, produktów higienicznych, środków czystości i innych akcesoriów. Tu można postawić na gotowe meble – szafki, regały, szafki wiszące albo na zabudowę wykonywaną na wymiar, którą można idealnie dostosować do łazienki oraz spersonalizować wielkość i ilość szafek i szuflad do konkretnych potrzeb domowników.
Przy montowaniu umywalki koniecznie pamiętaj o wymierzeniu odpowiedniej wysokości, by korzystanie z niej było komfortowe – to samo dotyczy lustra nad umywalką. Z kolei przy montażu urządzeń sanitarnych i armatury ważne jest, by wszystko było szczelne i stabilne.
Wybierając oświetlenie, zaplanuj nie tylko główne - sufitowe, ale też dodatkowe źródła światła, które ułatwią bardziej precyzyjne czynności (makijaż czy golenie), a także stworzą odpowiedni nastrój, np. podczas kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lustra z podświetleniem LED.
CZY WIESZ, ŻE... w CDC Wnętrza używamy tylko sprawdzonych i jakościowych materiałów oraz topowej chemii budowlanej do wykończenia łazienki. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie trwałe i solidne – na wiele lat. A dzięki współpracy z różnymi sklepami i markami, możemy zaoferować naszym klientom atrakcyjne ceny!
Oczywiście ostateczny koszt zależy od wielu czynników – wielkości łazienki, ilości zmian w instalacjach i umiejscowieniu armatury oraz tego, jakie materiały dobierzesz, bo tu rozpiętość cenowa jest ogromna.
Jeśli chcesz skorzystać z usług architekta wnętrz, który stworzy dla Ciebie projekt nowej łazienki, musisz liczyć się z kosztem jego wynagrodzenia. A to waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy – w zależności od jego doświadczenia, miasta oraz zakresu usługi.
Z kolei cena robocizny zależy od tego, czy ekipa będzie wykańczać łazienkę w stanie deweloperskim czy robić remont już istniejącej łazienki. W tym drugim przypadku do ich wynagrodzenia trzeba doliczyć usunięcie starych materiałów oraz koszt kontenera na odpady budowlane. W przypadku kosztu kładzenia płytek, cena za m2 zależy od wielkości kafli. Również prace takie jak wyrównywanie powierzchni, hydroizolacja, gruntowanie czy malowanie liczone jest za m2.
Dobrze wymierz całe pomieszczenie, by wyliczyć odpowiednią ilość materiałów i nie kupić za dużo. W sklepach i marketach szukaj promocji i końcówek kolekcji.
Oszczędności możesz poszukać w doborze ceramiki – na rynku dostępne są tańsze warianty umywalek, toalet, wanien czy pryszniców. Aby zmniejszyć koszty remontu łazienki, możesz też ograniczyć powierzchnię, na której będą kafle. Tam, gdzie ściany nie są mocno narażone na działanie wody można pomalować je farbą wodoodporną. Koszt malowania jest niższy niż kładzenia kafli. Jeśli masz stare, ale niezniszczone kafle, zamiast je wymieniać, również możesz pomalować je specjalną farbą do płytek.
W przypadku każdego remontu trzeba liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami. Podczas remontu łazienki może okazać się, że konieczna będzie wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, która wcześniej nie była brana pod uwagę. Niestety niektóre rzeczy wychodzą dopiero w trakcie prac.
Wraz z kolejnymi etapami remontu może okazać się, że przestrzeń jest źle rozplanowana. I nie chodzi tu tylko o komfort użytkowania, ale też dobór miejsc pod urządzenia sanitarne i armaturę.
Słaba jakość materiałów i urządzeń sanitarnych lub wybór materiałów, które nie są przeznaczone do łazienki też mogą szybko się na nas zemścić. A łazienka będzie wymagała poprawek i napraw.
Dobór niewłaściwego oświetlenia (zbyt mocne, za słabe albo zamontowanie punktów świetlnych w nieodpowiednich miejscach) to kolejny element, który może Cię zaskoczyć po skończonym remoncie.
Jak widać do remontu łazienki warto dobrze się przygotować, by wszystko poszło sprawnie, wykończenie było trwałe i estetyczne, a kolejne zmiany były potrzebne za wiele lat. Wbrew pozorom łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy dość dużo czasu, dlatego zadbaj nie tylko o jej praktyczną stronę i funkcjonalność, ale też o estetykę.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Planujesz wykończenie mieszkania w 2024 roku? O tym pamiętaj!
Przejdźmy do szczegółów! Porozmawiajmy o indywidualnym projekcie i wykończeniu Twojego mieszkania lub domu.