BLOG 22.05.2024

Wykończenie mieszkania w 2024 roku. O tym pamiętaj!

Masz mieszkanie w stanie deweloperskim? W takim razie czeka Cię niemałe wyzwanie - nadszedł czas, by wykończyć i urządzić nowe wnętrza. To dosyć skomplikowany proces, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Dowiedz się, jak najlepiej się za to zabrać i wszystko dobrze zaplanować, jaki budżet musisz na to przeznaczyć i jak możesz obniżyć koszt wykończenia swojego mieszkania.

TEN TEKST PRZECZYTASZ W 4 MINUTY


Z tego artykułu dowiesz się: 

Jak zaplanować budżet na wykończenie mieszkania

Jak zaplanować wykończenie mieszkania krok po kroku

Na czym nie warto oszczędzać wykańczając mieszkanie

Jak obniżyć koszty wykończenia mieszkania

Czy samodzielne wykończenie mieszkania naprawdę się opłaca?


Zaplanuj budżet - sprawdź, ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku we Wrocławiu

Wykończenie i urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim niesie ze sobą wiele kosztów. Planując budżet trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych, robocizny, mebli, oświetlenia, armatury czy urządzeń RTV i AGD, ale też koszt prądu, zakup materiałów zabezpieczających powierzchnie typu folia, mata ochronna, tektura falista czy wynajem kontenera na odpady budowlane i ich wywóz. 

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania? Trudno podać dokładną kwotę, jaką trzeba przeznaczyć na wykończenie mieszkania, bo zależy ona od wielu czynników. Trzy najważniejsze elementy wchodzące w skład takiego budżetu to materiały budowlane i wykończeniowe, wynagrodzenie ekipy remontowej oraz wyposażenie i meble. W każdej z tych części są czynniki, które decydują o wysokości kosztów, np. metraż mieszkania, jakiej jakości materiały wybierzesz albo czy zdecydujesz się na zatrudnienie jednej ekipy czy każdego fachowca z osobna oraz w jakim stopniu sam zaangażujesz się w prace wykończeniowe.

Wyliczając koszt urządzenia mieszkania w stanie deweloperskim, uwzględnij w budżecie poszczególne prace wykończeniowe i zakupy: gładzenie, gruntowanie i malowanie ścian oraz sufitów, położenie podłóg i listew przypodłogowych, montaż drzwi, montaż oświetlenia, aranżację kuchni (meble i sprzęt AGD), wykończenie łazienki wraz z montażem urządzeń sanitarnych, zakup mebli, montaż żaluzji, rolet lub zasłon. Jeśli zdecydujesz się na wyburzenie lub przesunięcie ścian działowych, by zmodyfikować rozkład mieszkania albo przesunięcie instalacji – to także wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Do otrzymanych wyliczeń, warto dodać ok. 10 - 15% uzyskanej kwoty na nieprzewidziane wydatki, by nie być zaskoczonym w trakcie remontu.

Ile kosztuje robocizna na wykończenie mieszkania? To, jak prace wykończeniowe wyceni ekipa remontowa we Wrocławiu zależy między innymi od metrażu, skomplikowania prac oraz metod i technik, które będą zastosowane. Prace typu gładzenie i malowanie ścian i sufitów, ułożenie podłóg i kafli wyliczane są za metry kwadratowe. To, ile ostatecznie zapłacisz za wykończenie mieszkania zależy też od jakości wybranych materiałów. Znając stawki i wymiary nowego mieszkania możesz policzyć, ile będzie kosztowała Cię robocizna.


Wykończenie mieszkania krok po kroku

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zacznij od pomysłu na Twój nowy dom – określenia stylu aranżacji i tego, jak mają wyglądać poszczególne wnętrza. Dzięki temu możesz zaplanować potrzebne zmiany w układzie, rozkładzie instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz rozmieszczeniu punktów świetlnych. Następnie ustal budżet, przygotuj spis prac remontowych i wykończeniowych, wykonaj dokładne pomiary każdego pomieszczenia, by wyliczyć ilość materiałów, znajdź ekipy remontowe i potrzebnych fachowców oraz zaplanuj zakupy.

Przed rozpoczęciem prac, pamiętaj o zabezpieczeniu drzwi, okien i innych elementów w mieszkaniu, które mogą ulec zniszczeniu. Gdy prace się rozpoczną, zadbaj o to, by wszystkie potrzebne materiały były dostarczane w odpowiednim czasie. Nadzoruj wykonywanie poszczególnych etapów prac wykończeniowych i sprawdzaj efekty.


Na czym nie warto oszczędzać wykańczając mieszkanie?

Zanim zdecydujesz się obniżyć koszt wykończenia i urządzenia nowego domu dowiedz się, jak zrobić to rozsądnie. Warto wybrać dobrej jakości materiały budowlane i wykończeniowe, które posłużą na lata: tynki, wylewki, elementy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Dzięki takiej inwestycji nie trzeba będzie w krótkim czasie robić kolejnego remontu lub ponosić kosztów szybkiej wymiany, poprawek czy naprawy.


Ważnymi stałymi elementami, na których także nie warto oszczędzać są podłogi (tu weź pod uwagę wytrzymałość, ścieralność, a także sposób konserwacji i pielęgnacji), kafle, drzwi oraz urządzenia sanitarne i armatura (wanna, kabina prysznicowa, baterie, toaleta, umywalka). Są to elementy mocno eksploatowane, które powinny służyć nam przez długi czas, zapewniać odpowiedni komfort życia i korzystania z mieszkania.  


Kuchnia to także inwestycja na lata. Tu wybór mebli czy sprzętów zależy od tego, jak często będą używane – czy domownicy będą codziennie gotować czy tylko sporadycznie. W przypadku mebli, do wyboru są gotowe zestawy lub moduły albo kuchnie na wymiar, które zwykle są droższe. Na meble przygotowane na wymiar warto zdecydować się wtedy, gdy masz nietypowy rozkład kuchni i zależy Ci na funkcjonalności oraz maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Jeśli wiesz, że nie będziesz często korzystać z kuchni albo jest ona wymiarowa a szukasz oszczędności, warto rozważyć zakup gotowego zestawu mebli lub modułów.   



Na czym możesz zaoszczędzić wykańczając i urządzając mieszkanie? 

Dobre rozplanowanie remontu i wyliczenie odpowiednich ilości materiałów to już oszczędność na samym początku. Co prawda w wielu marketach budowlanych można zwrócić nadmiar zakupionego produktu, ale to nie dotyczy wszystkich materiałów. Dlatego lepiej kupić wystarczającą ilość. Warto śledzić też promocje, wyprzedaże i oglądać końcówki kolekcji. Porównuj ceny, pytaj o rabaty albo darmowy transport przy zakupie większej ilości materiałów w jednym sklepie.


Robocizna to kolejny punkt na liście oszczędności przy wykończeniu mieszkania. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz zdecydować się na samodzielne wykonanie niektórych prac, np. gruntowanie i malowanie ścian i sufitów, tapetowanie czy skręcanie mebli. Pamiętaj jednak, by podejmować się tylko tych prac, na których się znasz, żeby uniknąć poprawek albo zniszczenia materiałów podczas ich nieumiejętnej obróbki.


Zaoszczędzić możesz też na meblach wolnostojących. Na początek możesz zdecydować się na te tańsze, zakup mebli z tzw. drugiej ręki albo w outletach. Możesz też przełożyć zakup elementów dekoracyjnych na później. 



Czy samodzielne wykończenie mieszkania naprawdę się opłaca?

Decydując się na taką opcję i nie do końca znając się na pracach wykończeniowych, weź pod uwagę, że będzie to pracochłonny i czasochłonny proces. Możesz też popełnić błędy, które potem wygenerują kolejne koszty poprawek i napraw. Takie prace mogą Cię po prostu przerosnąć. Możesz też nie znać wielu rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzisz albo optymalnie wykorzystasz daną przestrzeń. W przypadku samodzielnego wykonywania prac wykończeniowych, do budżetu trzeba doliczyć też zakup lub wypożyczenie potrzebnego sprzętu.

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie poszczególnych fachowców, np. elektryka, hydraulika, ekipy do wykończenia ścian i podłóg, stolarza to czeka Cię przede wszystkim znalezienie dobrych specjalistów, którzy starannie wykonają swoją pracę, a potem cała logistyka – zaplanowanie, zgranie i pilnowanie terminów oraz kolejności prac, wyliczenie ilości poszczególnych materiałów, ich zakup i zaplanowanie dostaw oraz sprawdzanie efektów prac. 

Sprawdź nasze opcje wykończeń mieszkań i domów - już od 1250 zł/m2

Warto więc zastanowić się, czy po zliczeniu wszystkich kosztów, samodzielne wykończenie mieszkania naprawdę będzie oszczędnością. I czy na pewno jesteś na to gotowy. Jeśli masz wątpliwości, rozważ wybór firmy, która profesjonalnie zajmie się zaprojektowaniem, wykończeniem i urządzeniem wnętrz. Ma sprawdzone materiały, dokładnie wyliczy ich ilość, ma także wszystkich potrzebnych specjalistów i wie, jak zaplanować taki remont.  

CZY WIESZ, ŻE... w CDC Wnętrza kompleksowo zajmujemy się całym procesem wykończenia i urządzania wnętrz – od projektu, poprzez dobór i zakup materiałów, wszystkie prace, aż po aranżację. Dzięki temu zaangażowanie naszych klientów jest ograniczone do minimum.


PRZECZYTAJ TEŻ:

Jak wybrać dobrą ekipę remontową we Wrocławiu

Remont łazienki krok po kroku - wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego warto wybrać wykończenie mieszkania pod klucz?

Jak urządzić mieszkanie na wynajem? 4 wskazówki

Czas na rozmowę

Przejdźmy do szczegółów! Porozmawiajmy o indywidualnym projekcie i wykończeniu Twojego mieszkania lub domu.

Formularz kontaktowy